E-MUTABAKAT

E-Mutabakat Nedir?
e-Mutabakat; Firmaların mutabakat yazışmalarını ( BA / BS ve/veya CH mutabakat) elektronik ortamda, mail altyapısı üzerinden yaptıkları, mutabakat sonuçlarını raporlayabildikleri sistemin genel adıdır.

e-Mutabakat Çözüm Detayları
İzibiz e-Mutabakat çözümü 3 farklı hizmet modeli ile müşterilerine sunulmaktadır.

Bu hizmet modelleri;

• ERP Entegrasyon
• Veri Yükleme
• Manuel Yönetim

-ERP Entegrasyon
50+ ERP ile yapılan entegrasyon çalışmaları neticesinde, sadece ilgili verilerin güvenli bir şekilde web service üzerinden alınarak muhataba iletilmesi ve alınan mail durum cevaplarının, mutabakat cevaplarının ve iliştirilen dokümanların bir dashbord ekranında kullanıcıya gösterilmesi şeklindedir. ERP Entegrasyon yöntemi diğer yöntemlere göre daha hızlı ve pratik bir yöntem olup, ERP entegrasyonları ve davranışlarına göre farklılıklar gösterebilir.

-Veri Yükleme
Excel üzerinden önceden hazırlanmış bir şablon dahilinde verilerin yüklenmesini içerir. Bu modelde kullanıcı indirmiş olduğu excel şablonu içerisine ilgili bilgileri yazar ve portal yazılımı aracılığıyla yüklemesini gerçekleştirir. Kullanıcı arzu eder ise yükleme bilgilerini, satır bazında tekrardan manuel olarak düzenleyebilir. Son kontrolleri yaptıktan sonra ilgili mutabakatların firmalara gönderimi sağlanır. Bu model de gönderilenmail durum cevaplarının, mutabakat cevaplarının ve iliştirilen dokümanların bir dashbord ekranında kullanıcıya gösterilmesi mümkündür.

-Manuel Yönetim
Kullanıcı kendisine açılan arayüz üzerinden ilgili bilgilerin girişini sağlar. Sistem üzerinden son kontrollerini yapar ve gönderim sağlanır. Bu model de gönderilen mail durum cevaplarının, mutabakat cevaplarının ve iliştirilen dokümanların bir dashbord ekranında kullanıcıya gösterilmesi mümkündür.

E-Tebligat
Mail ile bildirimlere dayanak olması sebebiyle burada e-tebligat kanununa ayrıca yer ayrılmıştır. İzibiz mutabakat bildirimlerinde ilgili maillerin okunma durumları, okuyan IP dahil tüm detay bilgiler ekranda raporlandığından ve tutulduğundan resmi olarak delil niteliği de taşımaktadır.

E-Tebligat Nedir?
Elektronik Tebligat, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 456 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümlerine göre tebliği gereken belgelerin, E-Tebligat sistemi ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir. Bu tebliğ fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğurmaktadır.

E-Tebligat Sistemi ile Gönderilen Belgeler Ne Zaman Tebliğ Edilmiş Sayılır?
E-Tebligat sistemi ile gönderilen belgeler, mükellefin elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılır ve ayrıca posta yoluyla tebligat yapılmaz. Daha fazlası bilgi için aşağıdaki sayfalar ziyaret edilebilir.
https://www.gib.gov.tr/e-Tebligat


© Copyright 2008-2024 | Her Hakkı Saklıdır.

X
Sehasoft Whatssapp Mesaj
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?